750₺ ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz!
Blog thumbnail

Uçucu Yağları Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler…

Blog thumbnail in

Uçucu yağları nasıl kullanılacağımızı, hangisini kullanmamız gerektiğini çok konuştuk, çok tükettik… ama nasıl kullanmamalıyız konusu hep biraz eksik!

Bugün biraz da neler yapmalıyız demek yerine neler yapmamalıyız konusuna odaklanmak istiyorum. Öncelikle doğal olan her şey, her koşulda, herkese iyi gelmeyebiliyor. Bu ürünleri “Doğaldır bol bol kullanalım” mantığı ile hızlı tüketim aracı yapamayız. “Şifası dozundadır.” felsefesi ile ilerlemek, doğal ürün kullanım aşamaları arasında ilk adımımız olabilir.

Uçucu yağları kullanırken temelde nelere dikkat etmemiz gerektiğini, örneğin seyreltmeden kullanmamak, ağza almamak gibi temel adımları artık az çok hepimiz biliyoruz…

Bugün biraz da bu salgın sürecinde gözlemlediğim, -özellikle virüsten korunma endişesiyle yapılan küçük hatalara değinmek- ve uçucu yağlarımızı kullanırken neleri yapmamamız gerektiğinden bahsedelim; 

  • Uçucu yağları su ile seyreltmeyin/karıştırmayın. Özellikle ortam spreyi veya el dezenfektan spreyi hazırlarken yapılan bir hata. Uçucu yağlar su içerisinde çözünmeyeceği gibi su bazlı ürünler içerisinde bakteri üretebileceğinden tam tersi fayda sağlamaya çalışırken zarar verebilirsiniz. Sprey karışımlara virüsü öldürme etkisi dışında yağları çözündürmek ve hazırladığımız ürüne koruyucu olması açısından da alkol katmak zorunludur.
  • Korumak amacı ile bile olsa kedi/köpeklerinizin temizleme ritüellerinize uçucu yağları dahil etmeyin. Onların bulunduğu ortamda yağ kullanımlarınızı limitleyin. Sadece solumak bile evcil hayvanlar için toksik etki yaratabilir.
  • Yağları kullanırken her zaman “az çoktur” ilkesi ile ilerleyin. Aşırı kullanımdan kaçının. Kullandığınız ürünlerin çok konsantre olduğunu ve tek bir damlasının bile işinizi göreceğini unutmayın.
  • İnternette gördünüz tüm tarifler herkes için uygun olmayabilir. Özellikle kuvvetli uçucu yağları kullanırken dikkatli olun. Hamilelik, tansiyon, kalp gibi rahatsızlıkları olanların doktorlarına danışmadan sadece doğal diye bu ürünleri kullanmamaları gerekir. Doğa size şifa olabileceği gibi zarar da verebilir. Tüm bitkilerinde kendi içinde kimyası olduğunu ve sonsuz tüketim ürünü olmadıklarını unutmayın.
  • Taktığınız steril maskelerin içerisine kafanıza göre uçucu yağ damlatmayın. Bazı uçucu yağlar teninize temas etmek veya uzun süreli solumak için uygun değiller.

Son olarakta her ürünü doğaya, çevrenize ve kendinize saygılı olarak kullandığınızdan emin olun. Başka insanlarında olduğu kapalı ortamlarda doğal veya sentetik kokulu ürünlerinizi kullanırken etrafta hamile, astım hastası, epilepsi sorunu olan insanlarında olabileceğini unutmadan ve en önemlisi ihtiyacınız olmayan ürünleri sadece önerildi diye satın almadan, doğanın çalışma prensibinde olduğu gibi dengeli kullanarak, elinizdekileri değerlendirmeye çabaladığınız bir süreç olsun…

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Kartı

0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.